SUBMITTED - Clay City Elementary
Kindergarten
1st- Kace Okulovich
2nd- Anna-Marie Vaught
3rd- TIE – Isabell Wheeler & Lee Hammer
1st Grade
1st- Ellie Boring
2nd- Hank Booe
3rd- Ransom Paul
2nd Grade
1st- Cambri Bettenbrock
2nd- Maizy Shidler
3rd- Dean Bryant
3rd Grade
1st - Annalouise Boring
2nd- Addi Collins
3rd- Sophia Paul
4th Grade
1st- Sydney Lowdermilk
2nd- Grace Pierce
3rd- Anna Duckwell
5th Grade
1st- Madelyn Skelton
2nd- Ashley Martinez-Morales
3rd- TIE – Marley Rae & Ellie Stoelting
As part of the annual National School Bus Safety Week (October 21-25), the Clay Community School Transportation Department held its School Bus Safety Poster Contest for students in grades kindergarten-5.
SUBMITTED - Eastside Elementary
Kindergarten
1st- Miley Edgell
2nd– Oliver Marks
3rd– Klaire Rowsell
1st Grade
1st- Brylee Johnson
2nd- Sarah Acre
3rd– McKenna Thomas
2nd Grade
1st- William Maesch
2nd- Caleb Campbell
3rd– Callee Beckley
3rd Grade
1st - Abbygail Marsh
2nd- Laela Mitchell
3rd-Charleigh Stemrich
4th Grade
1st- Britnee Searsey
2nd- Madalyn Brankey
3rd – Mackie Pell
5th Grade
1st- Ruthie Price
2nd- Sarah Dowell
3rd- Lillie Stevens
Each school is encouraged to promote the contest within grade-level classrooms and art classes. The Transportation Department provides cardstock entries to be used for the posters. Entries are not sent home, which allows for ALL posters to be completed at school to help assure it is the student’s own original work using the theme “Stop ArmSafety - Red Means Stop.”
SUBMITTED - Forest Park Elementary
Special Needs
1st- Warren Turner
2nd- Vyktor Owen
3rd- Larry Fulk
Special Needs
1st- Eddy Perez
2nd- Jais Ingle
3rd- Cody Miller
Kindergarten
1st – Melody Lockard
2nd – Emma Kaiser
3rd – Hayley Ripple
1st Grade
1st- Juliana Bell
2nd- Ellyaunna Craig
3rd- Emilee Rose
2nd Grade
1st- Keilynn Parker
2nd- Trey Pell
3rd- Feleasha Monnett
3rd Grade
1st Grace Miller
2nd – Laynee Moran
3rd – TIE – Rebecca Archer &
Skyleigh Christensen
4th Grade
1st- Emely Mendoza
2nd- Travis Barrow
3rd- Melanie Fox
5th Grade
1st- Caitlyn Tyler
2nd- Jaxton Lafary
3rd- Alyssa Chadwell
Completed posters were taken to the Transportation Department by noon, Wednesday, October 9, for judging. The judges say it is always difficult to decide the best posters, but they look forward to seeing the creative designs each year.
SUBMITTED - Jackson Township Elementary
Kindergarten
1st- Madison Swearingen
2nd- Gannon Stearley
3rd- Bryson Sutherland
1st Grade
1st- Brantley Knox
2nd- Regan Li
3rd- Liam Reed
2nd Grade
1st- Jenna Archer
2nd- Emery Hoover
3rd- AJ Whitman
3rd Grade
1st - Mallorie Sutherland
2nd- Iyla Myers
3rd- TIE – Carley Deakins &
Veronica Etling
4th Grade
1st- Reed Sawyer
2nd-ShyAlice Rogers
3rd- TIE – Will Harms & Gage Terstegge
5th Grade
1st- Lillian Escott
2nd- Kaden French
3rd-Payton Esker
All students participating in the contest received recognition from the Transportation Department, with 1st, 2nd, and 3rd place winners receiving a small prize.
SUBMITTED - Staunton Elementary
Kindergarten
1st- Naiya Hood
2nd- Taylen Altepeter
3rd- Lilly Allen
1st Grade
1st- Tucker Plew
2nd- Hadleigh McCoy
3rd- TIE – Mayleigh Barnett & Jameson Pierce
2nd Grade
1st- Braylyn Norton
2nd- Kennedy Beckley
3rd- Devanna Ratliff
3rd Grade
1st- Ava King
2nd- Hailey May
3rd- Sophie Greiner
4th Grade
1st- Zendrie Shaw
2nd- Emalyn Turner
3rd- Charity Rodgers
5th Grade
1st- Kennedy Hunsucker
2nd- Kailee Canchola
3rd- Mayli Graverson
The posters are currently on display at the Central Administration Office during normal business hours.
======2019 School Bus Safety Poster Contest Winners====== | |
Kindergarten Grand Champion–Haisley Smith (Meridian)
Kindergarten Reserve Champion–Kace Okulovich (Clay City)
1st Grade Grand Champion–Brantley Knox (Jackson) |
1st Grade Reserve Champion–Ellie Boring (Clay City)
2nd Grade Grand Champion–Ayden Prouse (Meridian) |
2nd Grade Reserve Champion–Cambri Bettenbrock (Clay City)
3rd Grade Grand Champion–Mallorie Sutherland (Jackson)
SUBMITTED - Van Buren Elementary
Kindergarten
1st- Beau McGuffin
2nd- Blake Douglas
3rd- TIE – Daelon Rightsell &
Cruz Hoopingarner
1st Grade
1st- Jett Barker
2nd- Moira McClure
3rd- Caden Longo
2nd Grade
1st- Harley McCreery
2nd- Brooklynn Ison
3rd – Aleksandra Scroggins
3rd Grade
1st - Raegan Taylor
2nd – Leven Godsey
3rd- Kreely Smock
4th Grade
1st- Chase Tipton
2nd- Kenley Cesinger
3rd- TIE – Larissa Isorr &
Bailey Douglas
5th Grade
1st- Mia Modesitt
2nd- TIE – Amelia Toney &
Ailia McVay
3rd – TIE- Constance Dickison &
Abigail Burris
3rd Grade Reserve Champion–Annalouise Boring (Clay City)
4th Grade Grand Champion–Zendrie Shaw (Staunton)
4th Grade Reserve Champion–Sydney Lowdermilk (Clay City)
5th Grade Grand Champion – Jakub Jedynak (Meridian)
5th Grade Reserve Champion – Madelyn Skelton (Clay City)
Special Needs
Grand Champion–Eddy Perez
Reserve Champion–Jais Ingle