Wabash Valley Football Coaches Association All-Star Game to go on as planned
TERRE HAUTE Ready for some live high school sports?
The Wabash Valley Football Coaches Association All-Star Game will be played at 7 p.m. Saturday at the Terre Haute Boys and Girls Club field at 3210 8th Avenue (five blocks north of Indiana States Memorial Stadium on Brown Avenue).
Tickets are being sold through players competing in the game, in order to speed up entry and to eliminate the handling of money at the event.
Tickets may also be purchased in advance for $10 by contacting game director Tom Jones at topaanboj@gmail.com. Several scholarships will be awarded during the game based upon team and coach voting on the best players of the week of practice.
Northview graduates Bowen Bussing, Zack Calendrilla and Zack Brown will be on the Black Division team, coached by Linton-Stocktons Brian Oliver.
Other members of the Black Division team are:
Casey-Westfield Storm Washburn, Jakob Self, Scotty Mahan, Nate Fouty
Cumberland Blayne Donbach, Kade Warner
Eastern Greene Tristan Vincz, J.C. Lewis
Greencastle Dakota Campbell, Hector Lezama, Jordan Meyer, Brayden Baxter
Lawrenceville Blayne Winningham, Christian Beamon
Linton-Stockton Tyler Mongeau, Lance Dyer, Devin Robertson, Cash Howard
Marshall John Siverly, Ethan Harper, Jacob Shaffner
Mattoon Caden Price, London Feager, Keegan Harmonson, Jonathen Carroll
Owen Valley Zach Mosley, Kevin Kincaid
Parke Heritage Logan White, Austin Petrillo
Riverton Parke Chance Jones, Brandon Hazzard
Robinson Myles Land, John Rosborough, Isaac Buchanan, Tyler Beard
Sullivan Karter Vernelson, Jake Skinner, Kenton Williams, Kyle Vernelson, Jackson Shake
Terre Haute North Joshua Humphrey, Avery Herron, Brayden Brookins, Kyle McCullough
Tri-County Brandon Royer, Lane Bisby
Members of the Gold Division team are:
Cascade Jason Mantooth, Cole Edwards, A.J. Sanders
Cloverdale Trevor Woods, Caydhan Stevens
Covington Colton Brown, Caleb Ellmore
Edgewood Tristan Bland
Monrovia Foster Knight
Newton Trenton Hance
North Central Bryton Suggs, Cody Curtis
North Daviess Dmitrius Owens
North Putnam Lucius Alexander, Adam Ammons, Kalib Lawrence, Skyler Warren, Maverick Summers, Aidan Baker
North Vermillion Brennan Ellis, Josh Little, Wyatt Reynolds
Paris Nathan Zorn, Hudson Hollis, Sam Mays, Coy Landrum
Red Hill Gavin Volkman, Gannon Gaither
Richland County Levi Seitzinger, Aiden Foster
South Putnam Layton Workman, Demetrius Leo
South Vermillion Cam Meyer, Eli Royal, Dom Vera
Terre Haute South Allen Haire, Jared Rees, Wyatt Maxwell, Justin Fish, Gabe Jones, Dada Wade
West Vigo Dane Andrews, Ethan Burgess, Braden Hamrick, Brandon Stroud
The Gold Division team is coached by Brian Crabtree of North Vermillion.